Griswold i Gunnison

fot. Pietta

Griswold i Gunnison, znany po prostu jako Griswold, stał się jednym z najbardziej znanych rewolwerów wykonanych dla wojsk Konfederacji. Dziś też jest jednym z najrzadszych. Znawca amerykańskiej broni historycznej, E. Norman Flayderman podkreśla, że niewielu producentów broni na południu dorównało Griswold’owi jakością i żaden też nie przewyższył ilością, chociaż Griswold i Gunnison wyprodukowali zaledwie 3700 sztuk (1862 – 1864).

Na początku wojny domowej, Konfederacja znalazła się w dość niekorzystnym położeniu. Większość  dużych zakładów produkujących broni palną, były zlokalizowane w północno-wschodniej części kraju. Dotyczyło to nie tylko fabryk ale również hut. Konfederacja oferowała nieoprocentowane  pożyczki oraz inne zachęty dla wszystkich chcących zająć się działalnością związaną z produkcją broni palnej by sprostać zapotrzebowaniu armii. Samuel Griswold i Arvin Gunnison postanowili odpowiedzieć na ofertę.

 

Ale od początku…

 

Griswold przeniósł się z Connecticut do Clinton w stanie Georgia w 1820 roku i założył pierwszą odlewnię żeliwa w Georgii. Dodatkowo założył Griswold Cotton Gin Company zajmującą się największą w skali kraju produkcją odziarniarek do czyszczenia bawełny. Zlokalizował swój przemysł blisko linii kolejowej. Dodatkowo zbudował tartak, młyn wodny oraz fabrykę świec i mydła. Był założycielem wioski o nazwie Grisvoldville w pobliżu Macon, w stanie Georgia.  Według wybitnego historyka broni konfederackiej, Williama A. Albaugh, Griswold postanowił w 1862 roku przekształcić swoją fabrykę odziarniarek na fabrykę rewolwerów. Wiedział, że w czasie wojny nie będzie popytu na maszyny związane  przemysłem bawełniczym.

Arvin Gunnison rozpoczął produkcję pistoletów w Nowym Orleanie, jednak opuścił miasto kiedy siły Unii wkroczyły tam wiosną 1862 roku.  Przeniósł się do Griswoldville i dołączył do Griswolda, który planował pozyskać kontrakt na dostarczenie Konfederatom rewolwerów. W lipcu 1862 roku, zaczęli produkcję swoich pierwszych „konfederackich Coltów z mosiężną ramą”. W sierpniu Konfederacja przetestowała broń i podpisano umowę na wyprodukowanie jak największej ilości. G&G to tylko jeden z trzech południowych producentów broni, jednak ich broń była najlepsza.

 

Griswold był kopią modelu Colt 1851 Navy. Podobnie jak Colt Navy, Griswold posiadał 6-strzałowy bęben, lufę kalibru .36 o długości 7,5”, posiadającą sześciopolowy gwint, prawoskrętny. Lufa była częściowo oktagonalna, natomiast od strony wylotu okrągła. Lufa Colta Navy była oktagonalna na całej długości.
Głównie ze względu na niedobór żelaza i stali w południowych stanach, Griswold miał (w przeciwieństwie do hartowanej stali Colta) ramę i osłonę spustu z domieszkami mosiądzu. William A. Albaugh zauważa, że Griswold i Gunnison, (podobnie jak inni producenci konfederacji broni palnej) musiał użyć zamiennych surowców by utrzymać produkcję. Mosiądz był niemal równie trudny do uzyskania co stal. Albaugh dalej opisuje patriotyczny apel wygłoszony przez Konfederację w miejscowych kościołach, które zostały poproszone o „pożyczenie” swoich dzwonów kościelnych  Konfederatom, które nie wiedziały, że ich dzwony będą przetopione, aby zrobić z nich broń dla armii.

W większości przypadków w rewolwerach Griswold’a „mosiądz” to w rzeczywiści stal o wysokiej zawartości miedzi, która nadaje ramie odcień różowy.  Bębny zamiast ze stali, zazwyczaj powstawały ze skręconych na gorąco kawałków żelaza. Zabieg ten miał powodować wzmocnienie konstrukcji.  Flayderman zauważa, że linie widoczne na cylindrze po skręcaniu żelaza pomagają zidentyfikować rewolwer. Bęben miał 6 pinów zabezpieczających, podobnie jak Colt Navy. Bęben nie był też zabezpieczony oksydą przed rdzą. Można wreszcie zauważyć, że Griswold produkowany był w dwóch wersjach: w pierwszej wersji nasada lufy była owalna, w drugiej natomiast oktagonalna. W każdym modelu lufa była okrągła.

Istnieje ciekawy przypis, że firma sprzedawała rewolwer za cenę $40 a wyprodukowanie go kosztowało $50. Na początku sprzedawano go Konfederatom za 40$ a później za $50. Nie jest to raczej możliwe aby sprzedawali swoją broń ze stratą. Dla porównania, ceny Colta osiągały mniej niż $15.
Siły Unii zniszczyły fabrykę Griswold i Gunnison 22 listopada 1864 roku podczas pierwszej bitwy, dokonał tego Trzeci Ochotniczy Regiment Kawalerii z Kentucky (Marsz Shermana). Griswold i Gunnison odbudowali fabrykę i kontynuowali produkcję ale już na dużo mniejszą skalę. Produkowali broń do kwietnia 1965 roku.

Uważa się, że Griswold jest obecnie jedną z najrzadszych konfederackich broni palnej. Pozostały tylko nieliczne, wiele uszkodzonych i kiepskiej kondycji. Na aukcji Griswold może osiągnąć cenę $25,000. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że rewolwer w bardzo dobrym stanie osiągnął na aukcji cenę powyżej miliona dolarów.

Uwaga: Ta historia została opublikowana w kowbojskim Chronicle, czerwiec 2012, str 26-27.

Bibliografia
Flayderman’s Guide to Antique American Firearms…and their values by Norm Flayderman, Gun Digest Books, 9th Edition, 2007.

Confederate Handguns by William A. Albaugh, III, Hugh Benet, Jr., and Edward N. Simmons, Bonanza Books, 1963.

 

Oryginalny tekst:

http://www.shotdoc.com/Griswold.asp

 

Tekst przetłumaczony i podesłany przez czytelnika i entuzjastę
https://www.facebook.com/peter.heimdallr