Klucz do kominków

Jaki kupić klucz do kominków? Jakiego producenta wybrać? Może warto samemu go wykonać? Który jest najlepszy? Na tego typu pytania, postaram się odpowiedzieć. Najważniejszym i podstawowym elementem wyposażenia każdego strzelca czarnoprochowego jest klucz do kominków, jego brak praktycznie uniemożliwia rozbieranie pistoletu, rewolweru czy też karabinu kapiszonowego. Z uwagi na to, że pojawia się duży wybór w sklepach, postanowiliśmy sprawdzić czy występują jakieś znaczące różnice w jakości i funkcjonalności.

Na samym początku przygody z CP, bez pytania innych doświadczonych osób, poszedłem do sklepu i kupiłem pierwszy jaki był w sklepie. Przepłaciłem oczywiście z prostego powodu – nie potrzebowałem kominków, a w danym momencie był tylko dostępny zestaw z kominkami. Co mi w najmniejszym stopniu nie przeszkadzało. Chciałem mieć klucz i śrubokręt zawsze przy sobie, najlepiej jako jedną całość. Używam praktycznie do dziś, a kominki komuś podarowałem. Obecnie, wybór jest na tyle duży, a znacząca jest różnica tylko w jakości i cenie. Natomiast wszystkie klucze spełniają swoją rolę i bez większych problemów radzą sobie z odkręceniem kominków broni kapiszonowej (na chwilę obecna opisuję tylko klucze do pistoletów i rewolwerów – karabiny posiadają czasami inne kominki, których tymi z opisu po prostu nie odkręcimy, zawsze zachęcam przed zakupem, upewnić się w sklepie że do danego typu broni będzie pasować – choć z czasem artykuł będzie tak zmodyfikowany, aby nie powstawały wątpliwości).

Gdzie kupić?

Właściwie w każdym sklepie z bronią czarnoprochową lub allegro (inaczej alledrogo – przepłacić tam można bardzo szybko). Zakup ten powinien towarzyszyć pierwszemu pistoletowi lub rewolwerowi – ale to oczywiste. Ceny zaczynają się przeważnie od 30 do 100 zł. Zwracam uwagę także na koszty wysyłki, czasami może się okazać że wysyłka jest prawie taka sama jak kluczyk (tym bardziej na alledrogo). Polecam raczej sklep stacjonarny, mają raczej sprawdzony sprzęt i powinien nam służyć raczej długo. Na aukcjach można trafić na różne, jednorazowe klucze.

Jaki klucz kupić?

Prosta odpowiedź – jaki jest w danej chwili dostępny. Zobaczcie na poniższe zdjęcia, różnią się właściwie wyglądem i dodatkową funkcjonalnością.

Podstawowy model, posiada tylko możliwości odkręcania kominków:

Model z dodatkowym śrubokrętem (w tym przypadku z kominkami):

Klucz z dodatkowymi 'igłami’ do przetykania kominków i miejscem na zapasowy kominek:

tak wygląda rozebrany …

Wszystko fajnie, kupuję po to bo fajnie wygląda, dobrze jest mieć więcej niż jeden kluczyk – spakowane mam zawsze przynajmniej 2 zestawy do wyjścia na strzelnicę. Wtedy bez przepakowywania jestem w stanie szybko wybrać się i nie martwić na zapas – czy wszystko spakowałem.

Porównanie końcówek:

Wyglądają praktycznie tak samo, zresztą nie ma się co dziwić – muszą pasować do tego samego rodzaju kominka:

Akurat ten model, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku rewolwerów typu Pocket:

I chyba taki, najprostszy model można polecić na początek. Jest dosyć trwały, mały i fajnie nawet wygląda. Choć o gustach się nie dyskutuje.

Może warto samemu go wykonać?

Można, wystarczy użyć – klucza 1/4 cala, średnica zewnętrzna 7,5 mm. Dostosować i nosić. Koszt faktycznie trochę mniejszy niż kupiony w sklepie (10-15 zł + czas), ale jak ktoś ma możliwość, można się pobawić.

   

Efekty wychodzą różnie, jednemu lepiej, innemu gorzej. Funkcjonalność dalej ta sama – odkręca kominki 🙂

Który jest najlepszy?

Jedni powiedzą że własny, inni że z bajerami, jeszcze inny że najdroższy, a rzeczywistość oczywiście swoje – najlepszy jest ten, który w danej chwili mamy przy sobie.

W treści użyty został sprzęt udostępniony przez firmę Pentagon.pl Tak się poskładało, że jednak zakupiłem tam także klucz z kominkami (tylko znacznie wcześniej). Z uwagi że jest to sklep, który mijam dosyć często i dokonuję tam zakupów osobiście, mogę spokojnie polecić także dla kupujących przez Internet. Klucz zostanie na najbliższym spotkaniu w Żorach, przekazany jako nagroda w dowolnej konkurencji.