Gdzie można kupić legalnie proch czarny

male_zapasyNa wstępie przestrzegam wszystkich przed próbami własnoręcznego wytwarzania prochu czarnego oraz używaniem takich wytworów do broni czarnoprochowej. Nie jest to ani legalne, ani bezpieczne. Składniki są proste i dostępne, przepisy są opublikowane, filmów i poradników jest bez liku – ale to nie oznacza, że przygotowanie poprawne jest proste! Proces suszenia i granulacji, wilgotności oraz tysiące innych zależności jest utajnione w procesie produkcyjnym każdej z legalnych firm. Wiedza ta jest przekazywana praktycznie z pokolenia na pokolenie.

Artykuł będzie cały czas rozwijany i modyfikowany … jeśli znajdziecie jakieś uwagi to zgłaszajcie na FB. Proszę też o informacje o sklepach i miejscach, gdzie można kupić proch.

WIKI – Kilka informacji na temat prochu czarnego.

W Polsce najpopularniejszy jest obecnie Złoty Stok i Vesuvit. Każdy ma swoje wady i zalety (ale o tym będzie osoby artykuł). Najważniejsza jest dostępność i cena. Na południu Polski i z uwagi na bliskość do Czech, łatwiej i bez problemów można wyskoczyć na chwilę za granicę po Vesuvit i przywieźć sobie odpowiedni zapas za około (80-100 200-300zł/kg) bez zbędnych formalności i wyrabiania EKB. Cena Vesuvit’u rośnie wraz z odległością i potrafi już w Warszawie osiągnąć ponad 400 zł (normalna cena Złotego Stoku). Czasami polecany jest jako najlepszy 'Szwajcar’ – za ponad 260 zł/kg. Decyzję pozostawiam kupującym.
Wybaczcie ceny, ale zmieniają się one częściej i szybciej niż jestem w stanie poprawiać wpisy … 😉

Najłatwiej dla początkujących zdobycie prochu czarnego, jest użyczenie od innych strzelców na strzelnicy. Jest to jak najbardziej legalne.


Jak ktoś chce sam wytwarzać proch czarny

Art. 171. § 1 kodeksu karnego:

Kto, bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją lub przyrządem wybuchowym, materiałem radioaktywnym, urządzeniem emitującym promienie jonizujące lub innym przedmiotem lub substancją, która może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach,

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Widziałem już na strzelnicach osoby, strzelające ze własnego prochu. Opóźnienie, zapłon i 'moc’ była bardzo różna dla każdej dawki. Wilgotność pozostawiała wiele do życzenia, więc naprawdę nie polecam – jeśli ktoś ma ochotę aż tak oszczędzać, to niech zacznie może zajmować się czymś innym. Nie chodzi już nawet o bezpieczeństwo osoby wytwarzającej proch, ale o bezpieczeństwo innych osób w okolicy miejsca wytwarzania i na strzelnicy.


Sprzedaż prochu czarnego w Polsce

Aby sklep mógł sprzedać proch czarny, musi zastosować się do poniższych przepisów:

Dz.U. 2001 Nr 67 poz. 679 USTAWA
z dnia 22 czerwca 2001 r.
o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym)

Art. 30. 1. 6)
proch strzelniczy czarny (dymny) sprzedaje się pełnoletnim właścicielom replik broni palnej rozdzielnego ładowania, którzy okażą dowód tożsamości oraz Europejską kartę broni palnej


Przewożenie prochu czarnego w Polsce

Zgodnie z przepisami, możemy legalnie przewozić do 20 kg czarnego prochu w samochodzie osobowym. Z tego co można doczytać, należy posiadać w samochodzie gaśnicę 2 kg.

W transporcie drogowym proch czarny przewożony jest jako materiał niebezpieczny klasy 1, podklasy 1D, UN 0027 wg przepisów RID/ADR o przewozie materiałów niebezpiecznych.
Zgodnie ze zwolnieniami ( wyłączeniami ) dotyczącymi ilości przewożonych towarów – pkt. 1.1.3.6 ADR – kategoria transportowa 1, w klasie tej można przewozić jednorazowo do 20 kg prochu bez obowiązku stosowania się do większości wymagań ADR.


Posiadanie prochu czarnego w Polsce

Zgodnie z obecnymi przepisami, można posiadać legalnie proch czarny (LINK). Jedynie należy mieć na uwadze drobną, ale jakże ważną sprawę. Należy posiadać broń palną wytworzoną przed 1885 r. lub replikę tej broni. Bez spełnienia tego warunku, posiadanie prochu czarnego jest … nielegalne.


Wysyłanie prochu czarnego

Praktycznie wszystkie firmy, po zadeklarowaniu zawartości – odmawiają przesłania paczki. Nie ma się czemu dziwić, jest to materiał niebezpieczny – a cała odpowiedzialność spada na wysyłającego, jeśli nie zadeklarował co wysyła.


Aby legalnie w Polsce kupić proch czarny, należy zgodnie z Ustawą, posiadać EKB (pełna nazwa to EKBP – Europejska Karty Broni Palnej). Karta poza zakupem prochu, potrzebna jest kiedy chcemy posiadaną broń, przewieźć poza granice Polski (np. zawody).

Fenomenem naszego kraju jest to, że nie kupimy prochu czarnego posiadając pozwolenie na broń palną … i tak niezbędne jest EKB. Choć tutaj można kupić proch do wytwarzania amunicji dla myśliwych. Postaram się rozwinąć dokument wraz z komentarzami.

Po zdobyciu takiego dokumentu (co będzie tematem osobnego artykułu), ale najszybszy opis z grupy to „105 pln opłaty skarbowej, fotka 3×4 cm, wniosek do WPA (Wydział Postępowań Administracyjnych) z numerem broni, wysłać poleconym i ok tygodnia czekać na EKB, możemy już bez najmniejszych problemów zakupić Proch Czarny w sklepie posiadającym go na stanie oraz posiadającym odpowiednie zezwolenia … na terenie całego kraju (w praktyce, poniżej lista sklepów):

Zakup w kraju

Poza granicami kraju

Czechy:

Słowacja:

Europa zachodnia:

Niemcy:

Austria:

Zalecamy zakupy z odbiorem osobistym.