Jak najlepiej przenosić broń czarnoprochową

Kupiliśmy broń, posiadamy coraz więcej wyposażenia, zaczynamy się pakować i przychodzi w końcu taki moment – gdzie ja się mam to wszystko schować? Oczywiste jest że na początku nie mamy takich problemów, przyjdą z czasem. Warto z tego powodu zastanowić się już dziś, jak najlepiej to wszystko zorganizować. Nawet nie wspominam o osobach, posiadających na swoim stanie ilość broni powodującą problem z wyborem, co zabrać ze sobą w danym dniu na strzelnicę, czy też nie potrafiących wszystkich sztuk przestrzelać w ciągu roku.

Są to oczywiście bardzo przyjemne problemy i nierealne dla większości z nas …

Udostępnione na grupie Strzelectwo Czarnoprochowe

ale przynajmniej dobrze wiedzieć, że ktoś może mieć taki problem.

Przechodząc jednak do sprawy, co i jak zabrać ze sobą na strzelnicę, stajemy przed wyborem – jak przenieść bezpiecznie broń i wyposażenie. Patrząc na ceny, najbardziej wartościowa jest broń, dlatego powinniśmy o nią najbardziej zadbać. Posiadając jedną broń, przeważnie stosujemy różne typy walizek kupionych w supermarketach budowlanych

lub wersja LUX, wykonana przez jednego ze strzelców na grupie facebook’owej

Fot. Patryk Grzegorczyk

Wykonujemy przeważnie to wszystko sami, kupując to co jest dostępne i dostosowujemy do siebie. Kiedy jednak chcemy się wybrać na strzelnicę, ale nie chcemy dźwigać całości ze sobą, pozostawiamy w samochodzie całe wyposażenie poza bronią.

Są to oczywiście pomysły podyktowane własnym doświadczeniem. Nigdy bym nie zostawił na noc, czy też bez opieki broni, ale znacznie łatwiej jest mi przenosić małą walizeczkę, niż całość niezbędnego wyposażenia – tym bardziej że zaczyna to ważyć coraz więcej.

Broń, przenośmy najlepiej osobno. Łatwiej zadbać o zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Zauważcie, że w kompletnych walizkach, dużo wyposażenia może się przesunąć i np. porysować oksydę. Nie musi to nastąpić, ale warto zadbać już teraz.

zestaw_walizek

Do kupienia w Castoramie i często polecany przez strzelców czarnoprochowych zestaw do własnoręcznej zabawy w przygotowanie i wycinanie. Do tego pianka, ostry nóż i można całkiem ciekawe wersje stworzyć. Jest to najprostsze rozwiązanie dla osób, które chcą wszystko zrobić sami. Na początku sam używałem takich rozwiązań (widać na zdjęciu powyżej wersję średnią). Z uwagi że czasami przemieszczam się bez samochodu, nie sprawdza się z powodu wagi, niewygody i zwracania niepotrzebnej uwagi. Dla mnie najważniejsza była wygoda, możliwość przenoszenia na ramieniu i wygląd, a właściwie jego brak.

Sposób przenoszenia broni na strzelnicę, dostosowałbym raczej do własnych potrzeb i wygody. Inaczej będziemy się przemieszczać z jednym małym rewolwerem czy pistoletem np. Remington Pocket, poniżej kompletny zestaw pozwalający na godzinną zabawę

a całkiem inaczej ze strzelbą czy karabinem. Osobiście umawiając się na strzelanie, wolę przenosić wszystko w torbie na laptopa. Nie wygląda to zbyt ładnie, ale jest dla mnie praktyczne i spełnia swoje zadanie.

Dla osób ceniących jednak wygląd, dostępne są specjalne, dedykowane pudełka, walizki i futerały na broń.

Ładne drewniane pudełka nadają się tylko do przechowywania jej w domu, na wystawie lub do schowania w szafie

pojemność jest niewielka

zmieści się jeden rewolwer i zestaw na kilka strzałów.

Natomiast odrębnym tematem są walizki dedykowane do przenoszenia broni. Wykonane są z lekkich materiałów i posiadające odpowiednie zabezpieczenia przed uszkodzeniem broni.

Futerał na broń przekazany do testów przez firmę Pentagon.pl

mające możliwość pomieszczenia spokojnie dwóch dużych rewolwerów

Remington New Army i Rogers&Spencer

Jest to walizka dedykowana na broń, a podpórki które są dodatkowo po środku walizki wzmacniają całą konstrukcję, daje to większą odporność na uderzenia i zgniatanie. Bez problemów zmieszczą się tak jak na zdjęciu dwa duże rewolwery. Pozostałą część wyposażenia można bez problemów przenosić w walizkach na narzędzia, sprawdzą się na pewno lepiej w tej roli. Nie dość że ładnie wygląda to jeszcze dobrze zabezpieczy nam zawartość przed przypadkowym uszkodzeniem.

Należy też zwrócić uwagę, że przybywając na strzelnicę optymalnie zorganizować sobie miejsce. Czasami otrzymujemy tylko tyle, aby otworzyć tylko jedną walizeczkę i tak funkcjonować do końca strzelania. Nie zawsze istnieje możliwość zajęcia kilku stolików na cały posiadany sprzęt, więc zawsze proszę o tym pamiętać – zabierajmy tylko to, co faktycznie będziemy używać, a nie wszystko to, co posiadamy.

Choć to zależy już od konkretniej strzelnicy.

Sumując: dbajmy o broń jak najlepiej, odwdzięczy się nam tym samym.

W treści użyty został sprzęt udostępniony przez firmę Pentagon.pl.
Futerał na broń zostanie na jednym ze spotkań strzelców CP,
przekazany jako nagroda.