THE LEECH RIGDON i RIGDON ANSLEY

THE LEECH & RIGDON i RIGDON ANSLEY CONFEDERATE REVOLVERS

Przed wojną secesyjną Thomas Leech trudnił się handlem bawełną a Charles H. Rigdon był producentem wag. Nie mieli nic wspólnego z przemysłem zbrojeniowym, pomimo tego ich spółka stworzyła jedne z najdoskonalszych rewolwerów dla Konfederacji i jedne z najlepszych tego okresu, porównywalne z Coltem Navy 1851, którego z resztą skopiowano.

Leech prowadził wiele projektów równocześnie, zachowało się parę sztuk pistoletów Derringer z sygnaturą ” made for Thomas Leech & Co, Memphis, Tenn”. Założył Memphis Novelty Works produkującą ostrza dla wojska. Również do dnia dzisiejszego przetrwały szable konfederackie z oznaczeniami ”Memphis Novelty Works” i/lub ”Leech and Rigdon”.

Nie znamy dokładnej daty powstania spółki ale w maju 1862, firma znana jako ”Leech & Ringdon” rozpoczeła swoją działalność w Columbus, w stanie Mississippi. W tym czasie partnerzy mogli uzyskać kontrakt od Rządu Konfederacji opiewający na wykonanie 1,500 sztuk Colta Navy 1851 ( nazywanych ówcześnie „wielostrzałowcem Marynarki Wojennej patentu Colt’a”).

Odnaleziono list adresowany do pułkownika Gorgasa z datą 26 listopada 1862, gdzie partnerzy oznajmiają wyprodukowanie 75 sztuk rewolwerów.

Te egzemplarze to prawdopodobnie jedyne wyprodukowane w Columbus. W grudniu 1862 roku razem z arsenałem Konfederacji Briarfield musieli opuścić miasto ze wzgledu na zagrożenie ze strony wojsk Unii.

Fabrykę przeniesiono do Greensboro w stanie Georgia, porzucono produkcję ostrzy dla wojska i skupiono się na produkcji broni palnej. Do czasu rozwiązania spółki, czyli do grudnia 1863 wyprodukowano około 1,000 jednostek broni. Nie wiadomo, dlaczego Thomas Leech rozwiązał spółkę.

Charles Rigdon wykupił maszyny i narzędzia, zatrzymał pracowników i przeniósł produkcję do Augusty w stanie Georgia. Połączył siły z Jesse A. Ansley’em oraz dwoma innymi partnerami. Tak powstała spółka Ringdon, Ansey & Co.

Nowa spółka miała ten sam cel, wciąż produkować rewolwery tego samego typu dla wojsk Konfederacji. Pierwony kontrakt Leech & Ringdon na 1,500 sztuk został wypełniony a firma zaczęła produkować nowy typ broni zaczynając od numeru seryjnego 1501. Rewolwery znane dziś pod nazwą Ringdon Ansley, których bębny wyposażone były w dwanaście gniazd blokady. Ostatnie 500 sztuk z pierwotnego kontraktu zostało wyprodukowane pomiędzy styczniem 1864 a styczniem 1865 jednocześnie z ok. 1000 sztuk rewolwerów nowego typu.

Kiedy siły generała Shermana wkroczyły do Georgii, pod koniec stycznia 1865 roku, Ringron zakończył produkcję i zamknął fabrykę. Wojna Secesyjna zakończyła się bitwą pod Appomattox 14 kwietnia 1865.

Rewolwer Leech & Rigdon

Ten rewolwer to wierna kopia Colta Navy 1851 ze stalową ramą o okrągłej lufie i oktagonalną nasadą lufy.

Charakteryzował się brakiem rowka, pomagającego odprowadzić wystrzelony kapiszon. Posiadał niewielką, kształtem zbliżoną do okrągłego, osłonę spustu. Pobojczyk przytrzymywany za pomocą nieiwelkiej, stalowej kulki.

Lufa posiada siedmiopolowy gwint prawoskrętny, progresywny. Większość egzemplarzy nosi numery seryjne. Na niektórych sztukach można zaobserwować niewielkie zmiany techniczne związane z produkcją podczas wojny.

Zachowały się dwa rewolwery z sygnaturami „LEECH & RIGDON NOVELTY WORKS CSA”; jeden nosi numer 15 ( najstarszy znany egzemplarz), drugi nie posiada numeru. Kolejne egzemplarze aż do numeru 60, nie mają żadnych oznaczeń producenta. Powyżej numeru 60, nazwa LEECH & RINGDON została wybita za pomocą tych samych znaczników co nazwa NOVELTY WORKS aż do numeru 342. Od numeru 439, znaczniki były większe, i prawdopodobnie dodano CSA po nazwie firmy po kolejnych egzemplarzach zaczynając od numeru 460.

Niektóre bębny mają piny zabezpieczające, inne nie. Niektóre egzemplarze posiadają piny ale brakuje otworu w kurku, a jeszcze inne wyposażone zostały tylko w jeden pin oraz otwór w kurku. Te niezgodności wynikają z napraw polowych oraz produkcji pod presją wojny.

Zmiany zostały opisane na podstawie kilku modeli, które przetrwały do dzisiaj. Jeśli jest napisane ”aż do numeru 342” to znaczy że 342 jest egzemplarzem o najwyższym znanym numerze zanim nastąpiła modyfikacja. Jeśli nie znaleziono rewolweru z numerem pomiędzy 342 i 439, okres w którym nastąpiła modyfikacja może być jedynie w sferze domysłów.

Wiele egzemplarzy ma nadpisane numery seryjne. Najstarsze oznaczenia wykonane kompletem małych znaczników jasno pokazują zużycie narzędzia, widać skazy na wszystkich egzemplarzach – dół litery drugiego E, H, G, D oraz cyfry 1. Te skazy pojawiają się na wszystkich egzemplarzach od numeru 1237 oraz świadczą o oryginalności egzemplarza ponieważ są nie do podrobienia.

Niektóre sztuki noszą pieczątkę WH wpisane w romb na dolnej części uchwytu. Jest to znak aprobaty Kapitana Hudginsa, inspektora armii Konfederatów.

LEECH & RIGDON

 

Rzadki, zachowany w całości model 1851 rewolwer typu Navy złożony przez Leech and Ringdon w Greensboro, w stanie Georgia w 1863 jako jeden z 1500 jednostek zakontraktowanych dla rządu Konfederacji.
Rewolwer posiada okrągłą/oktagonalną lufę na wzór Dragoon’a. Kolejną cechą jest stożkowa, zwężająca się ku przodowi osłona spustu.

Pobojczyk przytrzymywany przez niewielką kulkę. Metalowa rama nie posiada rowka w części ramy wspomagającego odprowadzanie wystrzelonego kapiszona.

Sześciostrzałowy bęben posiada sześć pinów zabezpieczających. Czoło kurka z odpowiednim nacięciem. L&R to rewolwer o krótkim spuście.

Rama rękojeści zrobiona z mosiądzu z orzechowymi okładzinami pokrytymi lakierem.

Lufa wraz z cylindrem czerniona oksydą, rama z kolei pokryta oksydą ogniową.

Od góry, na lufie oznaczenie z napisem „LEECH & rigdon CSA”. Napis w jednej linii o dużej czcionce, czytane w kierunku bębna.

Wszystkie numery czytelne. Numer seryjny „971” jest widoczny na górnej części pobojczyka, na spodzie klina, dolna część ramy, rama rękojeści, z boku bębna.

Numer seryjny napisany jest też na wewnętrznej stronie rękojeści.

Symbol „N” oznaczenie jakości lub montażu znajduje się po obu stronach osłony spustu.

the-leech-rigdon_08

 

THE RIGDON ANSLEY REVOLVERS

 

Ten rewolwer jest praktycznie identyczny jak opisywany wcześniej. Wiadomo też że został wyprodukowany na tych samych maszynach przez tych samych specjalistów.

Jednak istnieją pomiędzy nimi różnice, najważniejsza to 12 gniazd blokady bębna tak samo jak w broni Manhattan tego okresu.

Kiedy firma zrezygnowała z pinów bezpieczeństwa w bębnie, Pułkownik Gorgas oświadczył, że rewolwery będą posiadać inny rodzaj zabezpieczenia, który będzie zapobiegał przypadkowemu wystrzałowi w kaburze, gdy kurek spoczywa na nieodpalonym kapiszonie.

System 12 gniazd, wraz z dodatkowymi sześcioma wcięciami umieszczonymi pomiędzy kominkami, pozwalał na pewne zabezpieczenie rewolweru. Pomysł został opatentowany  przez Kompanię Zbrojeniową Mantahhan z Newark, New Jersey w 1859 w wiernych kopiach Colta Navy 1851. Konfederaci niezbyt przejmowali się naruszaniem prawa patentowego więc po prostu Ringdon & Ansley skopiowali to rozwiązanie.

Innymi zmianami było wycięcie rowka pomagającego odprowadzić wystrzelone kapiszony oraz zastąpienie sposobu chwytu pobojczyka z kulowego na zatrzask klinowy, ten sam co w rewolwerach Colt’a. Wszystkie inne cechy, z wyjątkiem znakowania, pozostały takie same jak w poprzednich modelach Leech & Ringdon.  Oznaczenia prawdopodobnie zmieniono pomiędzy numerami 1500 a 1650 na AUGUSTA, GA CSA. Znak CSA wybito tymi samymi znacznikami używanymi do wybijania oznaczeń na rewolwerach Leech & Ringdon. Zużyte znaczniki były używane aż do numeru 1974 po czym wymieniono je na nowe z większymi literami o innym kroju.

Do chwili obecnej zachował się egzemplarz o numerze 2,359, jest to najwyższy znany numer oraz prawdopodobnie jeden z ostatnich sztuk wyprodukowanych przez tę firmę. Generalnie rewolwery Ringdona są uznane za solidne oraz za jedne z najlepszych broni Konfederackich. Charles Rigdon wyprodukował około 2400 sztuk broni co czyni go prawie największym dostawcą broni dla Konfederacji.

 

Rigdon, Ansley & Company

Niezwykle rzadki kapiszonowy rewolwer Konfederacji marki Ringdon, Ansley & Co.

Kapiszonowy rewolwer wyprodukowany w Auguście, stan Georgia, 1864 – 65. Około 1000 sztuk rewolwerów Ringdon, Ansley & Co zostało wyprodukowane przez Charlesa H. Rigdona po rozwiązaniu spółki Leech & Ringdon w 1864.

Rewolwery Ringdon & Ansley były ulepszoną wersją wcześniejszego rewolweru Leech & Rigdon, wyróżniającym się dwunastoma gniazdami blokady bębna oraz brakiem pinów zabezpieczających. Ten rewolwer o numerze 2373, odkryto w Teksasie w 1995 roku i jest to rewolwer o najwyższym numerze seryjnym jaki wyprodukował Ringdon, Ansley.  Poprzedni egzemplarz o numerze 2359 opisano w Confederate Handguns (Albaugh,Benet i Simons).

Rewolwer ma pół – oktagonalną lufę.

Najbardziej charakterystyczną rzeczą w tym rewolwerze są przyrządy celownicze. Muszka typowa, wykonana z mosiądzu. Szczerbinka natomiast wykonana ręcznie, umieszczona na nasadzie lufy metodą “na jaskółczy ogon”.

 

Oryginalny tekst:

http://www.littlegun.info/arme%20americaine/revolver%20confedere/a%20revolver%20confedere%20leech%20gb.htm

 

Tekst przetłumaczony i podesłany przez czytelnika i entuzjastę
https://www.facebook.com/peter.heimdallr