Odlewanie kul na ognisku

Czasami jedynym dostępnym źródłem ciepła jest ognisko. Przy obecnie powszechnie stosowanych kociołkach do odlewania kul ołowianych, niezbędny jest dostęp do prądu. Ale co w przypadku, kiedy nie mam takiej możliwości? Tutaj pojawiają się producenci, wychodzący na przeciw – wykonany ze stali nierdzewnej, niewielki kociołek, umożliwiający bezpośrednie nalewanie ołowiu do kokili. Jest to oczywiście maleństwo, umożliwiające stopienie pół kilograma ołowiu – niby niewiele, ale wystarczająco.

Poniżej prezentacja tego kociołka, wraz z jego wszystkimi wadami i zaletami. Dobre rozwiązanie, jeśli jedziemy gdzieś na strzelnicę, kiedy na pewno przyda się odlanie kilku nietypowych kul lub pocisków. Nie zawsze jest miejsce na zabranie ze sobą dużej ilości sprzętu – taki mały kociołek, można wręcz zabrać do plecaka (pomijam wagę ołowiu, ale w razie czego, można odzyskiwać część ołów po wystrzeleniu).

Pamiętajmy, że jeśli posiadamy zabrudzony ołów, na górze zbiera się najwięcej zanieczyszczeń, uniemożliwiając wręcz odlanie kul. Dlatego, albo używamy czystego ołowiu, albo dokładnie zbieramy powstałe zanieczyszczenia. Widać to dobrze na filmie w jednym z artykułów, dotyczącego odlewania kul w warunkach domowych. Tutaj, zamiast chochli i garnka, stosujemy specjalny kociołek.

Poniżej zastosowanie tego samego kociołka przy użyciu niewielkiej butli gazowej

Teraz film twórcy kociołka, który już opisywaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, przy odlewaniu większej ilości kul. Spokojnie można pracować na zmianę i podczas jednego wieczoru odlać ponad 1000 kul.

Już od dłuższego czasu, staramy się właśnie w ten sposób odlewać własnoręcznie kule, oszczędzając przy tej ilości wizyt na strzelnicach całkiem niezłą sumę. Polecamy takie rozwiązanie raczej dla osób, które chcą w dobrym towarzystwie spędzić miło czas (wspólne odlewanie) lub po prostu posiadać takie urządzenie na wszelki wypadek.

Producent, cały czas doskonali tworzone kociołki – widać różnicę, pomiędzy tymi na filmach a tych ze zdjęć

gdzie dodany został system mocowania do podłoża. Oczywiście istnieje możliwość napisania lub zadzwonienia do producenta celem ustalenia indywidualnych wymagań (choć na pewno może to wpłynąć na ostateczną ceną i czas oczekiwania).

Producentem kociołków jest wladek1777, któremu dziękujemy za podesłanie kociołka do testów (niestety, nie odeślemy go już do producenta – został przez nas zakupiony).