Tarnowskie Góry – szkolenie z broni czarnoprochowej

Tym razem mieliśmy okazję odwiedzić strzelnicę CitySport24 podczas szkolenia dla początkujących strzelców czarnoprochowych. Pod czujnym okiem prowadzących szkolenie – można było się dowiedzieć coś więcej o obecnych przepisach prawnych, podstawach obsługi i bezpiecznego obchodzenia się z bronią oraz oczywiście czyszczenia jej. Sama strzelnica ma podstawową zaletę – znajduje się cała w budynku, więc temperatura zewnętrzna nie jest odczuwalna.

Na samym początku można było samemu w ręku sprawdzić jak taka broń czarnoprochowa wygląda, dotknąć, sprawdzić – jest to naprawdę ważne przez pierwszym zakupem. Choć część osób właśnie przyjechała ze swoimi pierwszymi zakupami.

Dla większości była to też możliwość porównania i sprawdzenia różnic pomiędzy Remingtonem a Coltem. Choć samo strzelanie odbywało się przy pomocy Remingtona – to jednak moim zdaniem – zdejmowana lufa Colta też była bardzo ciekawym tematem.

Samo szkolenie miało na początku typowo szkoleniowy charakter i pozwoliło choć trochę przybliżyć tematykę strzelectwa czarnoprochowego. Całość miała bardzo ciekawy przebieg i nowe pytania pojawiały się co chwilę – co też świadczyło o zaangażowaniu osób uczestniczących.

Strzelnica posiada 6 stanowisk strzeleckich, jest cała oświetlona i co najważniejsze, ma całkiem wydajne dmuchawy odprowadzające dym – co tutaj miało bardzo duże znaczenie. Co prawda maksymalna odległość to 15m – ale tutaj nikt jeszcze do zawodów się nie przygotowywał.

Ruchome tarcze pozwalają na łatwe ustawianie odległości oraz wymianę tarczy bez wchodzenia na oś.

Każda z osób miała możliwość sama załadować rewolwer i oddać kilka strzałów pod okiem instruktorów. Myślę że dla osób początkujących to jest moment decydujący – czy jednak zostaną 'wciągnięci’ czy jednak to nie 'zadziała’. Tak chyba właśnie jest lepiej przed pierwszymi zakupami. Możliwość dyskusji na żywo i zobaczenia wszystkiego nie tylko na YT (który nie wszystko oddaje) – przekonaniem się samemu jak każdy z rewolwerów 'leży’ w ręku.

Bardzo ciekawe doświadczenie i możliwość jak zawsze poznania wielu nowych osób.

Uważam że podobne szkolenia powinny odbywać się na większości strzelnic w całym kraju – właśnie takie spotkania powinny jednoczyć i wspierać wszystkich strzelców czarnoprochowych. Tak właśnie możemy się wymieniać widzą i doświadczeniem. Jako Blackpowder.pl – mamy w planach organizowanie też systematycznych spotkań na strzelnicach – aby przede wszystkim się poznać, wspólnie porozmawiać … i możne nawet postrzelać.