Na zdjęciu mamy typowy i tani diopter. Każdy jest zrobiony podobnie.
Jak widać mamy dwie skale. Po prawej jest skala nieruchoma. To są cale. Każdy cal jest podzielony na 20 odcinków. Na tej skali nieruchomej. Po lewej jest skala ruchoma. Nazywa się ja noniuszem. Tam mamy 5 odcinków. Ale warto zwrócić uwagę ze nie są identyczne z pięcioma odcinkami na skali nieruchomej. Jest o 1 mały odcinek krótsze. Jak się tym posługiwać? Tak jak suwmiarką jeśli ktoś pamięta co to jest albo był uczony w szkole podstawowej jak tego użyć. Sprawdzamy gdzie kreseczki się przedłużają. Na skali nieruchomej mamy tak jak na tym zdjęciu 5 kresek i 3 z kolei się przedłużyła – oznacza to ze mamy 23 odczytane. Ponieważ cal na stałej skali jest podzielony na 20 części a każda część na 5 (nie jest to zaznaczone – po to jest noniusz żeby określić dokładanie) to oznacza ze mamy 23/100 cala.
A teraz będzie trudniej. Wiemy już jak jest z tymi calami. Domyślam się, że niektórzy starsi koledzy wiedzą to wszystko ale tak sobie przypomnieliśmy.
Teraz powiem co to jest MOA. Czyli minuta kątowa. Właściwie wszystkie kalkulatory balistyczne podają wynik w minutach kątowych. Co to za zwierzę? Wyobraźmy sobie, że stoimy na środku okręgu. Ten okrąg można podzielić na 360 stopni. A każdy stopień na 60 minut. Czyli dzielimy okrąg na 21600 części. Tyle jest minut kątowych. Czyli sławnych a niejasnych MOA. A jaki okrąg – można zapytać? Na początek weźmy odległość muszki do dioptera. To jest ok. 30 cali zazwyczaj jak długa lufa. Policzmy sobie obwód tego okręgu. I podzielmy tę liczbę na 21600. Otrzymamy około 9/1000 cala. Celowo nie pisze tego w notacji dziesiętnej. Coś nam to sugeruje? Tak. Jedna mała kreska na diopterze to jest 1/100 cala. Tu mamy niemal to właśnie. Ale brakuje 1/1000 cala do MOA. Wiec przy 30 calach będziemy mieli taki błąd jeśli uznamy że taka jedna działka to jest 1 MOA. Można sobie doliczyć. Ale najpierw należy obliczyć ile to jest 1MOA dla naszej broni. Oczywiście 1MOA na 300m tez jest 1MOA. Wiec tutaj tylko musimy wiedzieć jaki to odcinek. To należy wykonać to proste ćwiczenie arytmetyczna. Obwód okręgu 300m podzielić na 21600. To jest tam 1MOA. Ale 1MOA u nas na diopterze jest taki sam. Jedna mała kreseczka…. no i błąd ze 1/100 cala to zwykle nie jest 1MOA.
MarekP